Zverejnené 20. 2. 2023

Zbavte sa nepríjemností so statickou elektrinou

To si tak idete večer v kľude ľahnúť do postele a zrazu cítite, akoby sa vám obliečky lepili na telo. Vlasy vám doslova vstávajú na hlave a niekedy dokonca schytáte aj ľahkú elektrickú ranu. Je to nepríjemné a vy sa rozhodne chcete v kľude a dobre vyspať! Túto neplechu má na svedomí statická elektrina a my vám poradíme, ako s týmto nežiadúcim javom zatočiť.

Statická elektrina všade kam sa pozriete

 

Nemusíte ani trieť ebonitovú tyč s líščím chvostom, ako vám to hovorili v škole a aj tak vás môže statická elektrina prenasledovať každý deň aj noc. Ide totiž o jav spôsobený nahromadením elektrického náboja a týka sa nielen povrchu tela, ale aj ďalších látok a predmetov. Pri vzájomnom kontakte potom dochádza k veľmi nepríjemným reakciám. Látky sa lepia na telo, vlasy lietajú okolo hlavy pri dotyku môžete dostať aj ľahkú ranu. Odborníkmi bolo zistené, že keď sa nadmieru navýši telesný náboj, môže dochádzať k vážnym poruchám spánku. Aby sa vám to nestalo, máme tu pár konkrétnych tipov, ako na to, aby tieto ťažkosti (nielen) z vašej postele zmizli. Tu sú:

 

Zvlhčite vzduch aj seba

 

Čím väčšie sucho, tým väčší je elektrický náboj. Snažte sa zvlhčovať ovzdušie spálne, napríklad zvlhčovačom vzduchu na podlahe vedľa postele. Pre lepší výsledok ešte každý radšej večer použite na celé telo hydratačný krém.

 

Uhladené vlasy

 

Aby vám následkom statickej elektriny „nelietali“ vlasy okolo hlavy a nechytali sa na vankúš, používajte šampón so silikónom. Na vlasoch totiž vytvorí silikón tenký film, ktorý neutralizuje elektrické náboje. Poprípade si nastriekajte vlasy lakom.

 

Preferujete prírodné materiály

 

Používajte radšej materiály z prírodných vlákien. Ako sú napríklad naše bavlnené obliečky, obliečky z luxusnej bavlny renforcé alebo z exkluzívneho saténu. Syntetické a zmesové materiály sú omnoho viac náchylnejšie ku vzniku elektrického náboja.

Lak na vlasy alebo aviváž

 

Obliečky môžete oproti výbojom statickej elektriny taktiež zo strany, ktorá je bezprostredne v kontaktu s vaším telom, každý večer ľahko prestriekať lakom na vlasy alebo roztokom vody s troškou aviváže. To pomôže predovšetkým pokiaľ používate obliečky s ľahkou prímesou umelých vlákien alebo obliečok z mikrosaténu.

Zatvárací špendlík, staniol, kovové ramienko

 

Môžete každý večer prechádzať obliečkami kovovým ramienkom na šaty alebo zvoľte jednoduchší spôsob, ktorý predíde nahromadeniu statickej elektriny. Do švu obliečky z rubu pripnite zatvárací špendlík. Pokiaľ sa bojíte, aby ste sa v noci nepichli, vložte dovnútra obliečky plátok staniolu. Kov totiž vybije elektrický náboj a vám to ušetrí nepríjemnosti.

 

Staniol aj do práčky

 

Gulička zo skrčeného staniolu vložená behom pracieho cyklu priamo do bubnu práčky taktiež veľmi pomôže. Spoľahlivo vyruší elektrické náboje, ktorý sa behom prania tvorí. Ale pozor, staniol sa v žiadnom prípade nesmie dostať do sušičky!

 

Perte so sódou a octom

 

Pri praní obliečok pridajte do práčky trochu jedlej sódy alebo pár lyžíc obyčajného octu. Jedlá sóda vytvára účinnú bariéru oproti hromadeniu elektrického náboja a ocot zjemňuje vlákna a predchádza ich vyschnutiu. Obliečky sa potom na vás nebudú nepríjemne lepiť.

 

Nesušte obliečky na priamom slnku

 

Pokiaľ sušíte prádlo na šnúre, proti statickej elektrine vám pomôže to, že použijete aviváž taktiež to, že nebudete obliečky sušiť na priamom slniečku. Priame slnečné žiarenie rýchlejšie vysuší vlákna, ale nabije ich statickou elektrinou viac než pomalé sušenie v tieni.

 

Zníženie statického náboja v sušičke

 

Do sušičky používajte sušiace gule alebo loptičky. Zjemnia obliečky aj bez aviváže, a navyše minimalizujú vzájomný kontakt tkaniny a tým znižujú jej statický náboj. Môžete tiež použiť jednoduchý trik, kedy sušičku tak desať minút pred koncom cyklu zastavíte a dovnútra vložíte vlhký uterák. Pri vyberaní obliečky zo sušičky potom každý kus poriadne pretrepte. Predídete tak zvýšenému výskytu statickej elektriny.

Mikrosaténové obliečky KLARISA - čierne
Rozměry • 140 x 200 cm
Skladom
-50%
13,90
27,90
34,00
68,50
Bavlnené Renforcé obliečky EVITA na dve lôžka - biele
Rozměry • 140 x 200 cm
Skladom
-50%
31,90
63,90
Bavlnené obliečky AGNES na dve postele - sivé
Rozměry • 140 x 200 cm
Skladom
-51%
27,70
56,90
Francúzske saténové obliečky PRUHY - hnedé
Rozměry • 200 x 220 cm
Skladom
-45%
41,90
75,70
Bavlnené obliečky APOLENA na dve postele - sivé
Rozměry • 140 x 200 cm
Skladom
-52%
28,50
58,90
Mikrosaténové obliečky DORA - sivé/zlaté
Rozměry • 140 x 200 cm
Skladom
-56%
12,90
29,40
Mikrosaténové obliečky OVEČKA
Rozměry • 140 x 200 cm
Skladom
-53%
13,70
29,40
Bavlnené obliečky EKINOKS na dve postele
Rozměry • 140 x 200 cm
Skladom
-52%
28,50
58,90
Francúzske saténové obliečky ZIGO - staroružové
Rozměry • 200 x 220 cm
Predaj ukončený
-45%
41,70
75,70
Francúzske saténové obliečky APPLELOVE
Rozměry • 200 x 220 cm
Skladom
-68%
26,50
83,90