Slovník pojmov

Výroba textílií je zložitá záležitosť. Látka obvykle prechádza radom zušľachťovacích procesov, ktoré ovplyvňujú jej hodnotu aj kvalitu. S tými najdôležitejšími vás zoznámime v nasledujúcich riadkoch.

 

Bavlna Renforcé

Bavlna Renforcé je prím medzi textíliami. 100% hladká bavlna je spracovaná špeciálnou úpravou zvanou macerácia. Výroba spočíva v tom, že sa vlákna namočia do kvapalného extraktu, ktorý odstráni nadbytočné vrstvy a zostane len pevné a jemné jadro. Takto upravená priadza je jemnejšia a zároveň pevná a odolná, naviac s obľúbenou vlastnosťou bavlny a to vysokou absorpciou vlhkosti.
Tovar je certifikovaný - Öko-Tex Standard 100

 

Flanel z bavlny

Flanel je tkanina, obvykle upravená česaním po jednej alebo oboch stranách, kedy
sa na povrchu zdvihnú jemné vlákna a vzniká tak dojem jemného chĺpku. Bavlnené
flanely sú pomerne ľahké, hrejivé a príjemné, mäkké na omak. Sú ideálne na výrobu
flanelových obliečok.

 

Satén

Satén je označením nie pre materiál, ale pre spôsob tkania. To prebieha prevažne z priadzí z nekonečných vlákien v atlasovej väzbe a s leskom na lícnej strane, kde prevažujú osnovné nite z rôznych materiálov (bavlna, prírodný hodváb, viskóza, polyester, polyamid).

Bavlnený satén

Bavlnený satén je hodvábne mäkká tkanina s jemným leskom.
Látka má veľmi kvalitné spracovanie a skvele reaguje na farbenie vlákien. Táto verzia úpravy bavlny je príjemná na omak, lepšie odoláva krčeniu a ponúka vysokú absorpciu vlhkosti. Na rozdiel od polyesterového saténu látka bavlneného saténu nie je tak výrazne lesklá a nechladí.
Tovar je certifikovaný - Öko-Tex Standard 100

Minky
Minky nazývané tiež ako minky fleece alebo mikrovláknový plyš.
Je to mäkký a hebký polyesterový plyš z priadze mikrovlákna, ktorý je vhodný na deky, vankúše, detské prikrývky, detské hračky, čiapky a ďalšie výrobky, kde oceníte najmä mäkkosť materiálu. Minky sa nezráža a nekrčí, je pružný a zachová si farebnosť aj po opakovanom vypraní.
 
Mikrovlákno

Mikrovlákno je priadza vyrobená z polyesteru. Používa sa na výrobu veľmi husto pletenej tkaniny s hladkým povrchom, ale mikrovlákna sú základom aj pre materiál s chĺpkom ako je mikroplyš, mikroflanel a tiež minky materiál, kedy jemné a husté vlákna obmedzujú prítomnosť peľov a roztočov. Na rozdiel od prírodných materiálov, ako je bavlna, vlna, alebo perie, ktoré sú zdrojom alergénov. Výrobky z mikrovlákna sú farebne aj tvarovo stále.

 
Mikrosatén
Mikrosaténové obliečky sú ušité z materiálu, ktorý sa vyrába z umelých vlákien. Mikrosaténová látka má hladký povrch a je utkaná z veľmi jemných mikrovlákien, ktoré sú 1000x jemnejšie ako ostatné vyrábané vlákna. Na dotyk je veľmi jemná a pripomína hodváb s ľahkým odleskom. Napriek tomu je odolná, rýchloschnúca a nekrčivá – nie je teda potrebné ju vyžehliť! Mikrovlákno tkané do mikrosaténu je antibakteriálne a je tak ideálnou voľbou pre alergikov.
 
Mikroplyš/Mikroflanel-Microfiber
Mikrovlákno je základom pre výrobu mikroplyšu, či pre mikroflanel-microfiber. Jednoducho takmer všetko, čo začína slovom mikro, sa vyrába zo 100% polyesteru. Mikroplyš aj mikroflanel je materiál s chĺpkom, ktorý je jemný a mäkký na dotyk, a je vhodný do chladnejších dní, počas ktorých vás príjemne zahreje. Mikroplyš má vyššie chĺpky, vďaka čomu sú obliečky, plachty aj deky hebké a nadýchané. Mikroflanel má kratší chĺpok a je veľmi jemný na dotyk.