Zverejnené 2. 8. 2022

Subkultúra v detskej izbe? S tým si poradíte!

Zrazu je to tu. Sotva sa váš potomok zbavil plienok, kde sa vzala, tu sa vzala, je tu puberta a vy len žasnete, ako je možné, že sa z vášho poslušného dieťaťa stal takmer cez noc podivný tvor. Divne sa češe aj oblieka, jeho názory sú – mierne povedané – zvláštne. Nehádžte flintu do žita, keď sa k tomu správne postavíte, zase bude lepšie.

Nedeste sa, puberta nie je koniec sveta

 

Niektoré dieťa má pubertu skôr, niektoré o pár rokov neskôr. Keď máte šťastie, prebehne takmer neviditeľne, ale vždy to nebýva pravidlom. Obrňte sa, a snažte sa nebrať vážne tie šialené reči a grimasami, ktorými vás občas obdarí. Nie sú totiž v skutočnosti určené vám. Je to skôr taká demonštrácia odpútavania sa od „maminých sukní“. Rovnako tak sa snažte čo najmenej narušovať jeho súkromie a zároveň nastavte pravidlá, ktoré nebudú zbytočne prísne, skôr len nevyhnutné. Hovorte s ním, dávajte mu najavo lásku, ale nekomentujte jeho podivnosti. A ak sa stotožní s niektorým zo súčasných trendov subkultúr, aj keď z toho škrípete zubami, rešpektujte to. Časom to určite prejde, ide o to, aby ste to spoločne v zdraví prežili.

 

 

Čo je to vlastne subkultúra

 

Väčšinová kultúra života, ktorá nám prináša obvyklé pravidlá správania a mravy. Nededí sa, nie je vrodená, ale okolie a život nás ju postupne učia. Subkultúra je taký druh kultúry, štýl, čo má svoje hodnoty, ktoré sú ale odlišné od ostatných. A takých subkultúr je viac, zanikajú a vznikajú, ich popularita sa mení. Každá má inú módu, pohľad na svet a aj vyjadrovanie. Pretože každý pubertiak chce byť osobnosť, odlišná od ostatných, často sa práve s niektorou zo subkultúr stotožní. Zvlášť, keď ju napríklad nájde v okolí bydliska alebo v jeho okruhu na sociálnych sieťach.

 

Nestrácajte nervy

 

Ak sa to stane u vás doma, verte, že zákazy a príkazy nič nezmôžu, skôr budú mať opačný efekt. Pokiaľ nehrozí skutočne vážny problém, skúste sa k tomu naopak postaviť čelom, a dokonca ho podporiť. Napríklad vzhľadom jeho izbičky. Ukážte, že nie ste rodič, ktorý je úplne mimo. Keď mu izbu pomôžete vyzdobiť a zaobstaráte mu dokonca aj obliečky na posteľ, presne sa hodiace k jeho novému štýlu, určite stúpnete v jeho očiach na vyššiu priečku pomyselného rebríka úrovne rodiča. Tým docielite aj to, že bude rád doma a vy môžete oveľa ľahšie (nenápadne) ovplyvňovať jeho správanie. Poradíme vám, ako spoznať niektoré z dnešných populárnych subkultúr.

 

Geek – v rámci subkultúr sa toto označenie používa pre tých, ktorí všetok svoj voľný čas hrajú on-line hry, sledujú na tablete seriály (napríklad Teória veľkého tresku) a milujú komiksy. Samozrejme najviac tie kultové. Taký poddruh geeka je potom „otaku“, skalný uctievač japonských anime a manga. Šťastným geekom urobíte vtedy, keď mu zaobstaráte obliečky DRAGON BALL alebo napríklad PLAYSTION.

 

Neo-hippie – snaží sa napodobniť štýl pôvodných hippie šesťdesiatych rokov. Dôležitá je láska k prírode, niekedy až prehnaná dôverčivosť v to, že všetci ľudia sú dobrí. Dávajú najavo pohŕdanie konzumom a módnymi trendmi, nosia voľné neforemné odevy, často meditujú a určite nejedia mäso. Hoci budú hovoriť, že nové obliečky nechceli, keď im zaobstaráte obliečky LAPAČ SNOV alebo niektoré s obrazcom MANDALY, budú sa radovať.

 

Hipster – chce byť nezávislý od tradičných postojov, nosí výrazné okuliare, kockovanú košeľu, úzke nohavice a potrebuje iPhone. Keď môže, ide do kaviarne a zo všetkého najviac si praje, aby mu už rástli fúzy. Rozhodne ho potešíte, keď mu vyberiete obliečky APPLELOVE. A ak máte doma hipsterku, určite ju pobavia obliečky HIPSTER MAČKA.

 

E-Kids – túto subkultúru, ktorá vychádza z už takmer zabudnutého štýlu Emo, spopularizovala aplikácia na zdieľanie videí TikTok. Vaše dieťa chce nosiť sieťované tričká, veľké svetre, topánky na platforme a vlasy hrajúce niekoľkými farbami naraz? Keď ešte pridá výrazne nalíčené pery, tmavé očné tiene, falošné pehy a zámerne nedokonalý lak na nechtoch, potom je nad slnko jasné, že máte doma E-girl alebo E-boya. Aké obliečky sa im budú páčiť? Určite sa trafíte s temne záhadnými obliečkami VETVY.

 

VSCO Girl – miluje všetko zaliate slnkom, plážové, letné (a to aj v zime). Subkultúra bola pomenovaná po aplikácii, ktorá upravuje fotky. Čo potrebujú VSCO Girl? Veľké voľné tričko, kraťasy, značkové crocsy, pestré gumičky do vlasov, fľaša na pitie a náramky priateľstva. Obľubujú si v selfíčkach, videách a ochrane prírody, avšak štýlovo. To znamená kávu do vlastného téglika a kovové slamky. Nadšení budú určite z 3D obliečok PLAMENIAK.

 

Gotik – všetko je čierne, vlasy, tiene, svet aj recitácia temných básní. Je v tom trochu strašidelnosti a aj krásy s viktoriánsky ladeným čiernym oblečením. Len tvár je kriedovo biela. Nedeste sa svojho gotika, v jadre je to stále vaše malé dieťatko a jeho myšlienky čierne v skutočnosti vôbec nie sú. Nadchnú ho 3D obliečky NESMRTELNÁ LÁSKA alebo ASLAN.

16,30
32,90
15,70
34,50
15,70
32,50
16,20
32,90
17,20
34,50
Bavlnené Renforcé obliečky APPLELOVE
Rozmery • 140 x 200 cm
Skladom
-50%
19,10
38,50
14,90
29,90
18,90
51,10
21,50
51,10
21,50
59,90
Saténové obliečky APPLELOVE
Rozmery • 140 x 200 cm
Skladom
-50%
31,90
63,90