Zverejnené 28. 7. 2022

Spálňa v Provence štýlu, vaša oáza romantiky a pohody

Milujete starobylú romantiku francúzskeho vidieka, plnú neokázalej sviežosti, slnka, pôvabu a jedinečnej atmosféry? Potom ste ideálny adept na to, aby ste si doma zariadili spálňu v obľúbenom štýle Provence. Vytvorte si náladovú zónu pokoja a pohody, ktorá vás zakaždým privíta vôňou levandule a kde sa vám bude spať ako v obláčikoch.

Štýl pre každý dom aj byt

 

Viete, kedy a prečo očarujúci Provence štýl vznikol? Jeho história siaha až do 17. storočia, a začala sa písať v čase, keď sa francúzska aristokracia sťahovala z miest na vidiek. Šľachta si na dedine síce zachovávala bývanie plné prostej vidieckej čistoty, ale nechcela sa vzdať ani ozdobnosti a okázalosti, na ktorú bola zvyknutá. A tak opatrným skĺbením stredomorského vidieka s nežnou romantikou vznikol dizajn Provence štýlu. V 19. storočí sa pre svoj jedinečný pôvab rozšíril po celej Európe a vyzerá to, že nikdy nevyjde z módy. Jeho nesporná výhoda je aj v tom, že pristane ako interiéru dedinského domčeka, tak aj mestskému bytu.

 

Francúzsky vidiek do vašej spálne

 

Pokiaľ ste sa rozhodli vniesť ducha Provence do vašej spálne, začnite od podlahy a hneď zložte koberce. Ako základ sú totiž najlepšie holé dosky, ktoré vyzerajú opotrebovane. Staro má vyzerať aj nábytok, steny i dekorácie. Pri všetkom by ste mali mať pocit, že už to má za sebou pekných pár desiatok rokov služby človeku. Najlepšou farbou pre nábytok je svetlučká sivozelená patina alebo tiež béžová, ale jedine s odreninami a šrámami; pokojne aj falošnými. Steny vymaľujte slonovou kosťou alebo jemne sivou farbou taupe. Môžete samozrejme použiť aj farbu levanduľových polí; od ružovkastej, cez zastrene modrú a všetky odtiene fialovej. Alebo si ju nechajte až na posteľnú bielizeň, kde jednoznačne zažiari.

 

Veľa kvetov a farba levandule na obliečkach

 

Základom a dominantou spálne sú samozrejme obliečky. Mali by na seba medzi starým nábytkom upútavať pohľady jedinečným dekorom. Tak nech sú plné nežných kvetov, drobných florálnych motívov a najlepšie s nádychom minulých čias! Čo hovoríte napríklad vzhľadovo dokonalé bavlnené renforcé obliečky OLIVIA alebo hebké obliečky ARYA, ktorých jemný florálny motív v niekoľkých fialových odtieňoch vás ohromí? Prípadne spojte motív aj farbu Provence s kvalitou bavlny a vyberte obliečky IVANKA, ku ktorým si môžete prikúpiť aj ďalšiu obliečku na vankúš s rovnakým vzorom.

 

Čas na vankúšiky a záclony

 

V Provence spálni samozrejme nesmie chýbať hromada vankúšikov. Dajte ich na prútené kresielko alebo na nízke komody či na parapet. Môžu byť aj rafinovane pohádzané na podlahe. Ich dekor zvoľte buď rovnaký s obliečkami alebo jednofarebný. Ale pokojne zlaďte oboje. Skvele sa hodí napríklad béžový povlak HYPNOS s prírodnou štruktúrou látky, alebo obliečka ZEUS vo fialovej farbe. Priberte aj ružovú kožušinovú obliečku na vankúšik COZY, ktorá dodá miestnosti štruktúru. Alebo pokojne iné, stačí sa pozrieť. Pre dokonalú romantiku štýlu je rozhodne dôležitý aj správny výber záclon. Čo napríklad zvoliť vzdušnú a jemnú záclonu GAIA v niekoľkých rozmeroch? Doplnená závesom HYPNOS zmení vaše okno na jedinečný obraz.

 

Dekorácia s vôňou levandule

 

Drobné dekorácie a vidiecky ladené obrázky sú čerešničkou na torte a nesmú chýbať ani v spálni. Vyberte tiež lampu s textilným tienidlom alebo starobylé lampáše, pridajte prútený košík, maľovanú plechovú či keramickú vázu ktorá pojme celú náruč levandule. Pre jedinečnú vôňu skúste na stenu zavesiť plátené vrecká so sušenou levanduľou.

S doplnkami to ale neprežeňte. Poznáte to, niekedy menej znamená viac. A akonáhle budete mať hotovo, môžete sa tešiť na pokojný spokojný spánok a kúzelne prevoňané sny v úžasnom prostredí vašej novej spálne v Provence štýle.

Bavlnené Renforcé obliečky OLIVIA

Rozměry • 140 x 200 cm
Vypredané
-50%
20,40
40,90

Bavlnené obliečky ARYA

Predaj ukončený
21,30

Francúzske bavlnené obliečky ARYA

Rozměry • 200 x 220 cm
Predaj ukončený
59,60