Loading...

Čistá plachta - základ pre zdravý spánok 

02.09.2020 13:37

 

Zaľahnúť každý večer na voňavú mäkkú plachtu z ktorej na prvý pohľad vyžaruje čistota a sviežosť, to je jednoducho ten najlepší spôsob, ako sa dobre vyspať a s energiou privítať ďalší nový deň. Aby vám plachta dlho a dobre slúžila, je potreba sa riadiť správnym postupom pri jej praní.

 

Plachta by sa mala prať

ešte častejšie ako obliečky, u ktorých sa odporúča frekvencia prania raz za štrnásť dní. Ideálne by ste teda mali prať plachtu raz týždenne. V posteli trávite tretinu dňa, plachta tak "schytá" najviac potu, prachu a kožných šupiniek, ktoré živia roztoče. Preto je skutočne lepšie meniť ju raz týždenne. Zvoľte ale vhodný prací prostriedok, buď na farebné alebo svetlé prádlo. To podľa toho, akú plachtu chcete prať.

 

Úplne nové plachty 

Ak ste si práve domov priniesli nový kúsok, určite ste nedočkaví, ako vašej spálni pristane. Ale než ju oblečiete, nezabudnite ju najprv vyprať. Odporúča sa urobiť to radšej aj dvakrát za sebou. Aj keď je starostlivo zabalená, je potrebné, aby sa vyprali zvyšky farieb a prachu z výroby. Tiež sa uvoľnia nepevné vlákna a dôjde k lepšiemu zafixovaniu slučiek v tkanine, čo zaručí dlhšiu životnosť. Ak po prvom vypraní uvidíte na plachte (stáva sa to predovšetkým u froté) niekde voľné slučky, nevyťahujte ich, ale pretiahnite na rubovú na stranu.

  

Bez aviváže

Radšej zabudnite na používanie aviváže. Síce potom plachta krásne vonia, ale jej aplikácia potláča prirodzené vlastnosti materiálu. Podstata aviváže je totiž v tom, že obalí vlákna a znemožní látke využívať jej priedušnosť. Ak nechcete prísť o voňavú plachtu, nahraďte aviváž nariedeným octom (tretina octu, dve tretiny vody) a do neho dajte pár kvapiek esenciálneho oleja. Ak vám vonia Tea Tree oil, použite práve ten. Má totiž antiseptické účinky a pomáha proti roztočom. 

 Hladká bavlna 

Plachty z bavlny telo ochladia a sú príjemné na dotyk. Perte ich farebne roztriedené na 40 ° C, tie svetlé môžete napríklad aj na 60 ° C, ale nižšia teplota nielen šetrí energiu, ale aj predlžuje životnosť plachty. Nové plachty perte oddelene od ostatného prádla. Nebielte ich, nečistite chemicky, sušte voľne zavesené alebo v sušičke na šetrný program, aby sa nepolámali vlákna. Žehlite pokojne na 150 ° C.

 

Obľúbený jersey 

Jersey plachta je jedna z najobľúbenejších, pretože ide o veľmi príjemný hladký materiál a gumička zaručuje ľahké a pevné natiahnutie na matrac, takže zostáva na posteli stále krásne vypnutý. Jeho pranie sa odvíja od množstva prímesi umelého vlákna v bavlne. Na štítku od výrobcu by ste mali nájsť odporúčanú teplotu pre pranie, ale zvyčajne sa pohybuje od 40 ° C do 60 ° C. Plachty sušiť v sušičke môžete s voľbou jemného programu s nižšou teplotou, no ak ich zavesíte vonku, nevešajte ich za rohy, radšej len voľne prehoďte cez šnúru. Inak by sa časom mohli zdeformovať. Nemusíte ich vôbec žehliť.

 

Antialergénny bambus 

Veľmi odolný, savý a antibakteriálny materiál, získava si čoraz viac priaznivcov. Na plachty je ideálny, predovšetkým pre tých, čo sa v noci veľa potia. Pri praní nevyžaduje žiadnu špeciálnu údržbu a možno ho prať kľudne aj na nízkych 30 ° C alebo 40 ° C; aj tak sa zbavíte všetkých nečistôt. Plachty farebne roztrieďte a perte oddelene od ostatného prádla. Môžete využiť sušičku s jemným progrmom a nižšou teplotou, ale aj keď ju nemáte, bambusová plachta vám uschne aj na šnúre veľmi rýchlo. Potom ju môžete, no nemusíte vyžehliť.

 

Populárne froté 

Plachty zo savého froté perte farebne roztriedené v kvalitnom pracom prostriedku bez bielidiel či zosvetlovačov. Saostatne od ostatného prádla. Dodržujte praciu teplotu na štítku, ta býva väčšinou 40 ° C. Ak môžete, sušte v sušičke. Tá slučky froté krásne našuchorí a plachta potom nie je drsná, ale perfektne nadýchaná. Rozhodne nežehlite, vlákna by zľahli a znížila by sa savosť.

 

Hrejivý mikroplyš / mikroflanel 

Po zaľahnutí na plachtu z mikroplyšu / mikroflanelu sa cítite ako v perinke. Je neuveriteľne príjemná a ideálna pre chladné mesiace i pre všetkých zimomravých jedincov. Má skvelé vlastnosti, stačí ju vyprať na klasický program pri teplote 40 ° C a aj keď rýchlo schne, môžete použiť tiež sušičku. Výhodou je, že ho vôbec nemusíte žehliť. Používajte vždy kvalitné pracie prostriedky. Ak váhate medzi práškom a gélom, je tu jednoduché pravidlo. Keď máte doma tvrdú vodu, vyberte gél na farebné prádlo, pretože ten sa v nej ľahšie rozpúšťa. Ak máte doma vodu mäkkú, môžete zvoliť prací prášok bez bieliacich účinkov. Horšia rozpustnosť v mäkkej vode nevadí a prášok údajne lepšie odstraňuje škvrny.