Domovská stránka Slovník pojmov

Slovník pojmov

MARCERÁCIA

 
Ak látka prejde merceráciou, dochádza vďaka nej k zmene štruktúry vlákna. Zmenšujú sa otvorené plochy, a preto je vlákno stabilnejší. Marcerovaná tkanina tak dostane prirodzený lesk, je pevnejšia a príjemnejšia na dotyk. Ďalším kladom je menšia zrážanlivosť a stabilita vlákien. To všetko vytvára dobré podmienky pre spojenie s farbami, ktoré potom zostávajú stále a neblednú. Týmto procesom prechádzajú napríklad saténové obliečky.
 

SANFORIZÁCIA

 
Sanforizácia sa dosahuje tzv. predvyzrážaním, ktoré redukuje zrážanlivosť z 12% až na 4%. Táto úprava zlepšuje úžitkové vlastnosti výrobku a tiež predlžuje jeho trvanlivosť. Vďaka sanforizácii tiež rastie hodnota látky.
 

KALANDROVANIE

 
Pri tomto zušľachťovacom procese sa na látku pôsobí tlakom otáčajúcich sa hadíc válcov. To dodáva látke hladký povrch a prirodzený lesk. Materiál, ktorý prejde kalandrovaním je veľmi príjemný na dotyk.
 

ČESANÁ BAVLNENÁ PRIADZA 

 
Výroba bavlnenej priadze sa nezaobíde bez česania, ktoré ju zbavuje krátkych vlákien, posledných nopkov a nečistôt. Česaná priadza je výrazne jemnejšia, pevnejšia a má prirodzený lesk. Často sa používa na výrobu luxusných obliečok, osušiek a uterákov.
 

BAVLNA RENFORCÉ

 
Táto nahusto tkaná látka má mnoho kladov. Je pevná, nezráža sa a nemusí sa žehliť. Vyrába sa z dlhých česaných vlákien, ktoré su upravené tak, aby boli viac odolné, nebledli na svetle, udržali si farby a boli jemnejšie na dotyk.
 

MINKY

Minky je kvalitná a odolná látka s kratším vlasom, ktorá je veľmi mäkká a príjemná na dotyk. Vyrába sa z umelých vlákien a najčastejšie sa používa na výrobu zimného oblečenia a doplnkov, diek, prestieradiel alebo hračiek.

ZERO- TWIST

Zero-twist uteráky a osušky sú špecifické vďaka svojej výrobe. Sú utkané z netočenej 100% česanej bavlny a na rozdiel od klasicky vyrobených predchodcov so zatočeným vláknom, sú mimoriadne hebké a absorpčné aj po mnohých praniach.

BATIST

Batist je tkanina vyrobená z bavlnenej alebo viskózovej priadze. Táto látka sa zvyčajne vybieli alebo výrazne potláča. Veľmi častá je aj jej protikrčivá verzia, ktorá vzniká mercerovaním, bielením alebo namáčaním a praním v sodnom lúhu, ktorý tkaninu zpriehľadní.

VOÁL

Voál je ľahká mriežkovaná tkanina v plátnovej väzbe, ktorá sa vyrába z hladkej a ostro krútenej priadze, či už hodvábnej, bavlnenej alebo syntetickej. Pravý voál sa tká zo súkna a priadze v osnove aj v útku. Tzv polovoál má v osnove súkno a v útku jednoduchú priadzu.

SKANIE

Zosúkavanie je úprava priadze, kedy sa spájajú a zakrucujú dve alebo viac nití dohromady.