Slovník pojmov

MARCERÁCIA

 
Ak látka prejde merceráciou, dochádza vďaka nej k zmene štruktúry vlákna. Zmenšujú sa otvorené plochy, a preto je vlákno stabilnejší. Marcerovaná tkanina tak dostane prirodzený lesk, je pevnejšia a príjemnejšia na dotyk. Ďalším kladom je menšia zrážanlivosť a stabilita vlákien. To všetko vytvára dobré podmienky pre spojenie s farbami, ktoré potom zostávajú stále a neblednú. Týmto procesom prechádzajú napríklad saténové obliečky.
 

SANFORIZÁCIA

 
Sanforizácia sa dosahuje tzv. predvyzrážaním, ktoré redukuje zrážanlivosť z 12% až na 4%. Táto úprava zlepšuje úžitkové vlastnosti výrobku a tiež predlžuje jeho trvanlivosť. Vďaka sanforizácii tiež rastie hodnota látky.
 

KALANDROVANIE

 
Pri tomto zušľachťovacom procese sa na látku pôsobí tlakom otáčajúcich sa hadíc válcov. To dodáva látke hladký povrch a prirodzený lesk. Materiál, ktorý prejde kalandrovaním je veľmi príjemný na dotyk.
 

ČESANÁ BAVLNENÁ PRIADZA 

 
Výroba bavlnenej priadze sa nezaobíde bez česania, ktoré ju zbavuje krátkych vlákien, posledných nopkov a nečistôt. Česaná priadza je výrazne jemnejšia, pevnejšia a má prirodzený lesk. Často sa používa na výrobu luxusných obliečok, osušiek a uterákov.
 

BAVLNA RENFORCÉ

 
Táto nahusto tkaná látka má mnoho kladov. Je pevná, nezráža sa a nemusí sa žehliť. Vyrába sa z dlhých česaných vlákien, ktoré su upravené tak, aby boli viac odolné, nebledli na svetle, udržali si farby a boli jemnejšie na dotyk.
 
Tel.: +421/2/2092 9629
 
E-mail: info@rodinnebalenie.sk
 
VIOLET MOON s.r.o.
Průmyslová 1472/11
Hostivař, 102 00 Praha 10
Chcete stránku vytlačiť?
Skryť pred tlačou nejaké časti stránky.
Vytlačiť celú stránku tak, ako ju vidíte.
(tento box nebude vytlačený)
Úprava stránky pred tlačou
Postavte sa kurzorom na nejaký obsah na stránke, zobrazí sa červený obdĺžnik. Kliknutím na neho obsah skryjete. Potom stisnite tlačidlo 'Vytlačiť'.