Domovská stránka Blog Flanel v zime ako keď nájdete. Prečo je toľko obľúbený?

Flanel v zime ako keď nájdete. Prečo je toľko obľúbený?

4. 12. 2019
S flanelom sa už stretol prakticky každý z nás. Jedná sa o husto tkanú látku, ktorá je vždy na jednej, alebo oboch stranách upravená tzv. vyčesaním. Vďaka tomu je tento materiál príjemný na pohľad i dotyk a získava svoje typické vlastnosti. Vyrába sa z bavlnenej priadze, vlny i syntetických vlákien, ktoré sa však kvalitou prírodným materiálom nemôžu rovnať.
 

Vlastnosti a použitie

 
Hoci flanel má veľa čo ponúknuť, kvôli jeho špeciálnym úpravám je náročnejší na údržbu. Vďaka svojim vlastnostiam sa často používa na výrobu košieľ, nohavíc a posteľnej bielizne. Flanelové obliečky je priedušné, savé a mimoriadne hrejivé, preto urobí najväčšiu službu v zimných mesiacoch.
 
flanel.jpg
 

Vzory a rozmery

 
Flanelové obliečky dnes bez problémov zoženiete aj v atypických rozmeroch. Najčastejšie sa stretnete s predĺženými obliečkami 140 × 220 cm,  alebo tzv. francúzskymi obliečkami 200 × 220 cm, ktoré sú vďaka obrej prikrývke ako stvorené pre páry.
 
img-6197.jpg
 

Ako sa starať o flanel

 
Flanel nie je na údržbu nijako náročný, avšak je tu niekoľko odporúčaní, ktorých by ste sa mali držať. Pri odstreďovaní nastavte maxmálne 800 otáčok za minútu, ak by ste ich nastavili viac, mohla by sa nenávratne polámať štruktúra vlákna v tkanine, čím by sa skrátila životnosť obliečok. Prádlo je nutné vložiť do práčky naruby a použiť šetrný prací prostriedok. Veľké plus flanelu je, že sa nemusí žehliť, avšak pokiaľ to urobíte, vydrží vám oveľa dlhšie hladký ako klasická bavlna.
 
praní