Domovská stránka Blog Ako zase začať zdravo spať?

Ako zase začať zdravo spať?

17. 9. 2019
Všetci vieme, že kvalita spánku má veľký vplyv na naše celkové zdravie. Určite sa tiež zhodneme na tom, že spánok je veľmi príjemnou súčasťou každého dňa, na ktorú sa obvykle tešíme. Napriek tomu sú tu veľmi rozšírené problémy s nespavosťou a neschopnosťou kvalitného, každodenného spánku, ktoré uvádza takmer 80% Slovákov. Prečo? Príčiny môžu byť rôzne. Či už sa jedná o neschopnosť dobre zaspať, alebo časté budenie z mnohých dôvodov. Následkom je nežiadúca únava v priebehu celého dňa. Takmer všetci to poznáme a denne s tým bojujeme. Väčšinu týchto spánkových neduhov si však v nejednom prípade privodíme my sami. Čo teda s tým?
 
Nepodceňujme síliace a obmedzujúce pocity únavy
 
Problémy so spánkom a s celkovým procesom zaspávania má každý tretí dospelý človek. S pribúdajúcim vekom je týchto problémov čím ďalej tým viac a málokto sa nimi hneď zaoberá. Stála únava je však veľmi nepríjemný jav a ak neustupujú jej prejavy, je na čase s tým niečo urobiť. Ako sa teda konečne zase raz vyspať do ružova a spánok si užiť ako skvelú a potrebnú formu odpočinku? Určité metódy tu sú, ale podceňovať by sme nemali ani zdanlivo nedôležité prvky, ako sú vhodné vankúše a prikrývky.
 
Lôžkoviny pre zdravý spánok
 
Výberu lôžkovín zvyčajne venujeme pomerne málo pozornosti. Aby sme sa však po prebudení cítili svieži a oddýchnutý, nestačí iba správna matrac, svoj význam má aj kvalita obliečokprestieradiel. Práve pre čo možno najlepší pocit strávený v posteli, by sme mali  výberu lôžkovín venovať dostatok času a získať čo najviac informácií. Určite nesklamú bavlnené obliečky, ktoré sú príjemné, hrejivé, priedušné a dobre pohlcujú vlhkosť.
 
Vplyvy na kvalitu spánku
 
Ďalej potom doplňte svoj jedálniček o vitamíny a počas dňa dbajte na dostatočný príjem tekutín. K tým patria predovšetkým nesladená čistá voda alebo nápoje bez prídavkov cukru. Vedeli ste, že aj obezita je jedným z rizikových faktorov nespavosti? A čo horšie, v dôsledku zlého a nekvalitného spánku môžeme aj ľahšie priberať na váhe.
 
Zhruba päť hodín pred spánkom by sme sa mali tiež vyvarovať vyššej fyzickej aktivite. Neodporúča sa preto napríklad večerné cvičenie, ktoré máte na programe dňa po práci alebo neskôr doma pri televízii. Telo je potreba upokojiť a navyknúť si v týchto hodinách na pravidelný režim spánku, ktorý po určitej dobe automaticky navedie organizmus k príprave na spánok.
 
Rutina zdravého zaspávania? Platí nielen na deti!
 
Prípravy na spánok a takzvaná uspávacia rutina je v tomto prípade veľmi podobná tej, ktorú mamičky praktizujú so svojimi najmenšími ratolesťami. Je dôležité presné stanovenie času, kedy pôjdete spať a tento čas dodržiavať. Pred spaním vás dobre upokojí aj pravidelná relaxačná kúpeľ, ale postačí aj sprcha. K ďalším bodom patrí dobre vyvetraná spálňa a prevzdušnené, nadýchané prikrývky a periny. Ďalej potom dobré zatemnenie miestnosti, žiadna rozsvietená stolná lampička nad hlavou, ale ani rušivé svetlo z ulice alebo zapnutá televízia.
 
V dňoch voľna skúste odolať zvyku ísť si po obede ľahnúť a zavŕtať sa do perín po zvyšok dňa, skúste tento čas venovať radšej prechádzke so psom alebo s deťmi. V neskorých popoludňajších hodinách a večer sa neprejedajte a doprajte si radšej nejaký dobrý bylinkový čaj, napríklad upokojujúcu bylinku medovku. Zabaľte sa do hrejivej deky a relaxujte. I odpočinku sa je potrebné naučiť!
 
 
woman-2197947_960_720
Vytlačiť stránku Poslať odkaz na e-mail